Puslapiai

Puslapiai

2010 m. gruodžio 28 d., antradienis

Super žuvienė (iš upėtakio)

Sultinio ruošimas:
1,5 kg upėtakio užteks ir sultiniui ir sriubai ir kepsniams. Žuvį gerai nuploviau, atskyriau galvą, o likusią dali padalinau i dvi dalis. Stambioji pusė bus skirta kepsniukams, o plonoji žuvienei. Žuvienei skirtą dalį ties viduriniu kaulu perpjoviau išilgai pusiau, nulupau odelę. Filė supjausčiau nedideliais gabaliukais, apšlaksčiau citrinos sultimis ir maltais pipirais ir padėjau į šaldytuvą.
Į puodą įpyliau 2,5 l vandens. Įdėjau 2 nuluptus svogūnus, dvi stambiai supjaustytas morkas, pusę saliero šaknies, žiupsnelį kvapųjų pipirų ir 5-6 lauro lapus. Tada  įdėjau gerai nuplautą žuvies galvą (būtina išimti žiaunas) ir atskirtus nuo žuvies kaulus, pelekus
 bei odeles. Ant silpnos ugnies viriau 1,5 valandos.
Išvirusį sultinį nukošiau ,o daržoves ir žuvį išmečiau.




Pagaliau ir Žuvienė


Vakarykštis sultinys buvo puikaus skonio ir aromato, nors druskos ir nedėjau. Prisipažinsiu taip gaminau žuvienę pirmą kartą. Todėl norėjosi kažkokio naujo
skonio, atrodo pavyko. Bandysiu nieko neužmiršti.
2 bulves;
1,5 l sultinio;
1 morka;
trečdalis poro baltos dalies;
2 salierų stiebai;
1 pomidoras;
1 skiltelė česnako;
pusė raudonos paprikos;
2 arbatiniai šaukšteliai kaparėlių;
500 gr. upėtakio file (supjaustytas nedideliais gabaliukais, apšlakstytas citrinos sultimis bei juodais maltais pipirais);
100 gr. šaldytų krevečių;
žiupsnelis raudonėlio, petražolių;
maltų pipirų ir druskos pagal skonį;
alyvuogių aliejaus kepimui.


 Į sultinį įpilti dar apie litrą vandens, sudėti kubeliais supjaustytas bulves ir skrituliukais supjaustytas morkas ir virti apie 15 min. Porą, saliero kotus, papriką ir česnaką smulkiai supjaustyti ir apkepinti aliejuje, pabaigoje sudėti nuluptą ir smulkiai supjaustytą pomidorą, raudonėlį ir petražoles. Viską sudėti į puodą, įberti druskos pagal skonį ir dar pavirti apie 5 min. Tada sudėti juostelėmis supjaustytą upėtakio filė, krevetes, kaparėlius ir juoduosius maltus pipirus. Virti dar 5 min. Išjungti ugnį ir palaikyti dar uždengus apie 10 min. Kuo ilgiau sriuba pastovėjo, tuo skanesnė tapo :)





Obuolių pyragas su aguonomis

5 vidutinio dydžio obuoliai;
250 gr margarino kepiniams;
250 gr cukraus;
380 gr. miltų;
2 kiaušiniai;
1 pakelis kepimo miltelių (11 gr.);
1/2 citrinos sulčių;
2 šaukštai maltų ir 1 šaukštas paprastų aguonų;
2 šaukštai cukraus pudros;
1 arbatinis šaukštelis cinamono.
 Obuolius nulupti, išimti sėklas ir supjaustyti riekelėmis. Apšlakstyti citrinos sultimis. 
 Margariną ištirpinti vandens vonelėje, supilti cukrų ir gerai išmaišyti. Įmušti kiaušinius ir dar gerai išsukti (galima ir su elektriniu plakikliu) masę. Tada sudėti miltus, kepimo miltelius ir aguonas išmaišytas su cukraus pudrą. Viską gerai išmaišyti. 3/4 tešlos sukrėsti į kepimo skardą. Ant viršaus uždėti storą sluoksnį obuolių, apibarstyti cinamonu. Ant obuolių viršaus konditerinio švirkšto pagalba "sukryžiuoti" likusią tešlą. Kepti 180-190 C temperatūroje apie 30 min. Labai skanus karštas ir su ledais.







Kaip verdama tikra žuvienė?

Žuvies sriuba - ne žuvienė
Kuo žuvienė skiriasi nuo žuvies sriubos? Ekspertai pabrėžia, kad žuvienei negali būti naudojama jokia kitokia - tik šviežia žuvis. Jei verdama šaldyta, sūdyta ar kitaip konservuota žuvis, tai patiekalas iš tokios žuvies vadinasi žuvies sriuba.
Beje, festivalio metu žiūrovai galėjo sužinoti, kokios žuvų rūšys tinka virti žuvienei? Kulinarų teigimu, labiausiai klasikinei žuvienei virti tinka sterkai, ešeriai, pūgžliai, sykai, o jei šių žuvų nepavyko sugauti ar įsigyti, tada galima bandyti virti žuvienę iš salačių, sazanų (laukinis Volgos karpis), šapalų, karosų, karpių ar raudžių.
Ne pro šalį užsirašyti į bloknotėlį ne tik tuos žuvų, iš kurių verdama žuvienė, pavadinimus, bet ir tų, iš kurių žuvienė niekada negaminama: tai - kuoja, karšis, gružlys, aukšlė, vobla, taranė, visos silkių šeimos žuvys, ožka ir visi grundalai.
Įdomu ir tai, kad netradicinei žuvienei nenaudojami šamai, lynai, vėgėlės, plačiakakčiai, nes žuvienė verdama tik iš šių žuvų be jokių priemaišų, o tai - klasikinis receptas.
Specialistai tikina, kad ir ne visos jūrinės žuvys tinka žuvienei, o tinkamų į sąrašą įtraukta ne taip daug rūšių: menkė, otas, makrorusas, nototenija, ledinė žuvis, jūros ešerys.

Skonio niuansai
Kaip atpažįstama tikra žuvienė? Tai - skaidrus, tačiau ne perdaug kvapnus sultinys, kuriame plaukiojantys stambūs žuvies gabalai turi būti sultingi, tačiau nesuirę ir nesuvirę. Beje, žuviena būtinai privalo išsaugoti jai būdingą skonį ir aromatą.
Labai svarbus niuansas - žuvienė verdama tik neuždengtame katile, kad žuvis neprarastų minėtų savybių. Labai svarbu, kad ugnis būtų silpnoka, o verdama žuvienė nė minutės stipriai nekunkuliuotų.
Antra, žuvis, parinkta žuvienei, verdama jau užvirusiame pasūdytame daržovių nuovire, kuriame būtinai turi būti išvirta viena arba kelios nuluptos svogūnų galvos, kurios vėliau išgriebiamos iš katilo, tačiau svogūnus galima ir susmulkinti, jei norima, kad jie suvirtų, o nuoviras būtų tirštesnis. Kai virėjas pageidauja, kad nuoviras būtų gerokai aromatingesnis, į jį dedama stambiai supjaustytų bulvių ir nepjaustytų morkų, bet paskui, prieš leidžiant į verdantį nuovirą žuvį, daržovės išgriebiamos iš katilo.
Trečia, labai svarbu žuvienę virti tiek, kiek reikia, nes pagrindinė mėgėjų klaida - baiminimasis, kad žuvis neišvirs, todėl viralas ant ugnies laikomas pernelyg ilgai. Visos gėlavandenės žuvys verdamos  7-20, o jūrinės - 8-12 min. Maksimali žuvienės virimo trukmė priklauso nuo žuvies stambumo.

 Prieskoniai ir žalumynai
Žuvienei virti naudojamas specifinis prieskonių rinkinys,  į kurį įeina juodieji pipirai, petražolės (šaknys ir lapai), krapai, svogūnų laiškai, lauro lapai, porai, pastarnokai. Jei verdama ypatinga žuvienė, prieskonių puokštė papildoma muskato riešutu, imbieru, anyžiumi. Beje, patartina atsiminti taisyklę: kuo riebesnė žuvis, tuo daugiau reikia prieskonių. Prieskonių kiekį lemia parinktos žuvies skonis, pvz. į subtiliu skoniu garsėjančių sterkų ar ešerių žuvienę prieskonių dedama mažiau nei į raudžių žuvienę.
Ekspertai pataria prasmingai naudoti žalumynus, t.y. svogūnų laiškus, porus, anyžius, petražoles, jei norima išlaikyti žuvienę šviežią ir gardžią kelias dienas. Žalumynus reikėtų dėti tik į lėkštę, į kurią įpiltas patiekalas, o katile esančią žuvienę pagardinti vien sausais prieskoniais, kad per naktį viralas neapkarstų.
Tikra, t.y.klasikinė žuvienė niekada nešviesinama, kad būtų skaidresnė. Daug svarbiau, kai katilas su žuviene nukeltas nuo ugnies,  7-8 min. palikti jį ramybėje, kad viralas, kulinarų žodžiais tariant subręstų, o tik po to pilstyti į lėkštes.
Jonas RUTKEVIČIUS
 http://www.viskas.lt/portal/block/82/article/8806

2010 m. gruodžio 27 d., pirmadienis

Tiršta ir soti vištienos sriuba su salierais (ypač rekomenduoju valgyti jei peršalote)

Pusė vidutinio dydžio viščiuko (apie 1 kg);
1 stiklinė perlinių kruopų;
1 morka;
1 svogūnas;
1 skiltelė česnako;
5 kvapnieji pipirai;
5 lauro lapai;
žiupsnelis petražolių, raudonėlio, malto muskato, galima ir čiobrelių;
druskos ir maltų pipirų pagal skonį.


 Nuplautą viščiuką ir perlines kruopas dėti į puodą, įpilti apie 3 litrus vandens, įdėti nepjaustytą svogūną, pipirus, lauro lapus ir virti ne trumpiau kaip valandą laiko ant silpnos ugnies, vis nugraibant susidariusias putas. Po valandos vištą išimti iš puodo ir leisti atvėsti. Į verdantį sultinį įdėti supjaustytą morką, salierų stiebus, raudonėlį ir muskatą ir dar virti apie pusvalandį. Jei manote, kad per daug sultinio nuvirė įpilkite naujo vandens. Vištieną atskirti nuo kaulų, supjaustyti smulkiais gabaliukais ir sumesti atgal į puodą. Įdėti susmulkintas petražoles (tinka ir džiovintos), česnaką, druskos pagal skonį, maltų pipirų. Viską dar trumpai (apie 5-7 min.) pavirti. Patiekiant įberti susmulkintų krapų

Kalėdinis tortas



Šiam torto pagrindui panaudojau Kalėdinių sausainių receptą. Idėja pranoko visus lūkesčius. Pirmasis tortas su šokoladinėmis braškėmis buvo labai skanus, tik estetiniu vaizdu likau nepatenkinta. Naujiems Metams iš tų pačių produktų pagaminau du tortus. Didysis su manimi keliavo į svečius, o mažasis liko namuose.

Pagrindui:
200 gr miltų
200 gr cukraus
1 arbatiniai šaukšteliai kepimo miltelių
3 kiaušiniai
1 stiklinės mėgiamų riešutų
0,5 arbatinis šaukštelis vanilės ekstrakto
0,5 arbatinis šaukštelis migdolų ekstrakto
Kremui:
250 gr Maskarponės sūrio;
800 gr. varškės masės "President"
(galima ir paprastos riebios varškės,
tik ją reikės gerai išplakti)
100 ml grietinėlės
0,5 stiklinės cukraus
2 šaukštai želatino
0,5 citrinos
250 gr. braškių
50 gr. juodo šokolado

Riešutus pakepiname orkaitėje 170 C, apie 10min. Keptus riešutus sutriname kočėlu.
Sausus produktus sumaišome, atskirame inde suplakame kiaušinius ir dviejų rūšių ekstraktus, tada į dubenį su kiaušiniais supilame miltus išmaišome, suberiame riešutus ir vėl išmaišome.

Paruoštą tešlą dedame ant kepimo popieriaus*. Tešlą išklojame apie 2 cm storio ir kepame orkaitėje 190 C, apie 20min, kol viršus lengvai paruduos (neperkepkite). 
Iš tešlos išeina du pagrindai tortui. Aš sunaudoju viena, o antrą tiesiog supjaustau ir suvalgome kaip sausainius.
Grietinėlę išplakti su šaukštu cukraus, sudėti maskarponės sūrį, likusi cukrų, varškę ir viską vėl gerai išplakti su plakikliu iki purios masės. Plakant supilti piene išbrinkintą želatiną ir išspausti pusės citrinos sultis. Gautą masę sukrėsti ant atšalusio pagrindo, gražiai išlyginti. Kai masė pradės stingti puošti braškėmis. Braškių viršūnėles pamirkyti ištirpintame šokolade sumaišytame su 2-3 šaukštais pieno. Šokoladą tirpinti vandens vonelėje. Tortą reikėtų bent per naktį palaikyti šaldytuve. Torto šonus puošti migdolų arba kokoso drožlėmis.

 Šį kartą supjaustytus sausainius panaudojau mažam tortukui. Į formą įpyliau ploną sluoksnį želė (tik labiau būtų tikusi citrininė, o ne braškinė), sudėjau braškes, žaliąją citriną. Kai sluoksnis sustingo ant viršaus sukrėčiau sluoksnį varškės masės, dėjau sluoksnį supjaustytų sausainių ir vėl varškės masės. Paskutinį sluoksnį palikau sausainių.




* tešlą geriausia kočioti tarp dviejų kepimo popieriaus lapų ir kepti su jais, iškepus lengvai juos nuimsite

2010 m. gruodžio 21 d., antradienis

Menkės kukuliai su daržovėmis ir kokoso pienu

500 gr. menkės file;
5 šaukstai džiuvėsių;
1 kiaušinis;
3 arbatiniai šaukšteliai kaparėlių;
1 svogūnas;
1 didelė česnako skiltelė;
10 žalių alyvuogių;
400 gr. kalafijorų;
200 gr. šparaginių pupelių;
200 ml kokoso pieno;


Maltų pipirų ir druskos pagal skonį.
Menkės filė sumalti, sudėti pusę smulkiai supjaustyto svogūno ir česnako skiltelę, įmušti kiaušinį, sudėti džiuvėsėlius, pipirus, druską ir susmulkintus kaparėlius. Gerai išminkyti faršą, formuoti kukulius ir dėti garinti į puodą- 5-7 min. (galima ir apkepti keptuvėje įkaitintame aliejuje, apvoliojus miltuose). Gilioje keptuvėje įkaitinti aliejų, sudėti likusį susmulkinta svogūną, susmulkintas alyvuoges, trumpai apkepti.  Tada sudėti kalafijorus ir šparagines pupeles, įpilti apie pusę stiklinės vandens (jei turite įpilkite sultinio), įberti druskos ir patroškinti apie 5 minutes. Pabaigoje sudėti kukulius ir supilti  kokosų pieną ir dar patroškinti, kol padažas užvirs.

2010 m. gruodžio 19 d., sekmadienis

Keptos bulvės įdarytos varške

10-12 vidutinio dydžio bulvių;
300 gr. riebios varškės;
2 skiltelės česnako;
2-3 šaukštai grietinės;
1 arbatinis šaukštelis rozmarino;
1 arbatinis šaukštelis krapų;
druskos pagal skonį.
 Bulves švariai nuplauti, suvynioti į foliją po 3 bulves ir kepti orkaitėje apie 40 min. 200 laipsnių temperatūroje. Kol bulvės kepa, pasiruošti varškės įdarą. Varškę ištrinti su greitine, česnaku, prieskoniais ir druska. Iškepusias bulves išvynioti, įpjauti bulvėje kryžiuką ir spustelėti iš šonų, kad bulvė "išsižiotų". Ant viršaus sudėti įdarą ir kepti orkaitėje dar apie 10 min. (170 laipsnių).

Bulviniai blynai su faršu

2 kg bulvių;
500 gr. faršo;
1 kiaušinis;
nedidelis svogūnas;
žiupsnelis druskos, pipirų;
žiupsnelis džiovinto raudonėlio ir čiobrelių;
aliejaus kepimui;
2 -3 šaukštai miltų.
Bulves nuskusti, sutarkuoti, šiek tiek skysčio nusunkti (priklauso nuo bulvių rūšies, jei jos skystesnės, nupilti daugiau) sudėti miltus, raudonelį, čiobrelius, kiaušinį, druskos pagal skonį ( aš dedu arbatinį šaukštelį) ir viską gerai išmaišyti.
Į faršą įdėti druskos, pipirų ir susmulkintą svogūna. Įdėti 2-3 šaukštus bulvių tarkių. Faršas turi būti skystokas, kad lengvai pasiskirstytų ant dedamo blyno. Įkaitinti keptuvėje aliejų, dėti didelį šaukštą bulvių tarkių ant viršaus šaukštą faršo (faršą priploti su šaukštu) ir vėl šaukštą bulvių tarkių. Apkepti iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus.

Itališki Kalėdiniai sausainiai


400 gr miltų;
400 gr cukraus;
2 arbatiniai šaukšteliai kepimo miltelių;
6 kiaušiniai;
2 stiklinės mėgiamų riešutų;
1 arbatinis šaukštelis vanilės ekstrakto;
1 arbatinis šaukštelis riešutų ekstrakto;
100 g juodojo šokolado;
Riešutus pakepiname orkaitėje 170 C, apie 10min. Keptus riešutus sutriname kočėlu.
Sausus produktus sumaišome, atskirame inde suplakame kiaušinius ir dviejų rūšių ekstraktus, tada į dubenį su kiaušiniais supilame miltus išmaišome, suberiame riešutus ir vėl išmaišome.
Paruoštą tešlą dedame ant kepimo popieriaus*, tešlą išklojame apie 2 cm storio ir kepame orkaitėje 190 C, apie 20 min, kol viršus paruduos (neperkepkite). Iškepusius lakštus truputi atvėsinti, nuimti kepimo popierių ir dar šiltą supjaustyti norimo dydžio ir formos gabalėliais.
Šokoladą dedame į indelį ir virš garų kaitiname kol šokoladas ištirps ir puošiame sausainius.
* Paruoštą tešlą dedame ant kepimo popieriaus, paskirstome, tada ant viršaus dar vieną lakštą kepimo popieriaus ir iškočiojam. Iš šio kiekio išeina dvi kepimo skardos.


Ryžių salotos su krevetėmis






































200 gr. virtų krevečių
1 didelis avokadas
200 gr. ryžių
1 agurkas
50 gr. poro
100 gr. juodųjų alyvuogių
 Išvirti birius ryžius ir atvėsinti.Sudėti į indą. Ant viršaus sudėti nulupus ir supjaustytus kubeliais avokadą ir agurką, susmulkintas alyvuoges ir porą. Pabaigoje suberti krevetes. Pagardinti druska, pipirais ar kitais mėgiamais prieskoniais ir majonezu.
.

2010 m. gruodžio 12 d., sekmadienis

Sveikuoliški sausainiai

200 gr. kokosų aliejaus;
2 kiaušiniai;
200 gr medaus;
300 gr. avižinių dribsnių (paprastu);
100 gr. sezamo sėklų;
200 gr. saulėgrąžų;
100 gr. razinų;
100 gr. džiovintų abrikosų;
100 gr. graikiškų  arba lazdyno riešutų.

 Puode ištirpinti aliejų, suberti dribsnius ir maišant pakaitinti keletą minučių. Kiaušinius išplakti su medumi.
Kai dribsniai prauš sudėti sezamus, saulėgrąžas, išmirkytas ir nusausintas razinas ir abrikosus (abrikosus susmulkinti)  ir užpilti išplaktu kiaušiniu. Viską gerai išmaišyti. Skardą iškloti kepimo popieriumi. Gautą masę dėti šaukšu ant skardos. Kepti orkaitėje 15-20 min. 180 laipsnių temperatūroje, kol gražiai parus. Palikti atvėsti skardoje ir tik tada išimti.


2010 m. gruodžio 11 d., šeštadienis

Silkė su morkomis ir svogūnais

1 silkė;
1 svogūnas;
1 morka;
1 šaukštas acto;
2 šaukštas pomidorų padažo;
žiupsnelis muskato;
aliejaus kepimui .
Silke išvalyti, atskirti nuo kaulų ir apipilti bent 15 min stikline vandens su šaukštu atcto. Silkę supjaustyti plonomis juostelėmis ir apibarstyti muskatu.
Svogūną supjaustyti riekelėmis, morką smulkiai sutarkuoti. Apkepinti svogūnus aliejuje, sudėti morkas, pomidorų padažą ir viską patroškinti ant silpnos liepsnos. Atšaldyti ir dėti ant silkės.

Kepta karka su bulvėmis ir raugintais kopūstais






















1 kiaulės karka;
1 kg bulvių;
2 skiltelės česnako;
1 šaukštas garstyčių;
500 gr. raugintų kopūstų;
druskos, lauro lapų ir pipirų pagal skonį;
čiobrelių, raudonėlio žiupsnelis;
svogūno galvutė
 Karką ištrinti su pipirais, druska, lauro lapais ir garstyčiomis (galima iš vakaro). Karką dėti į rankovę ir kepti apie 40 min. 200 - 190 laipsnių temeratūroje. Bulves išvirti su lupynomis (nepervirti, turėtų būti kietokos), nulupti apibarstyti čiobreliais, raudonėliu, saldžiąja paprika, druska. Apšlakstyti aliejumi. Kepimo rankovę prakirpti, sudėti aplink karką bulves ir kepti dar apie pusvalandį  180 laipsnių temperatūroje.
Kopūstus nuplauti, sudėti susmulkintą svogūną ir užpilti 2 šaukštais aliejaus.

Troškinta menkė su daržovėmis grietinėlės padaže

500 gr. menkės file
200 ml  30% grietinėlės
200 ml vandens
400 gr. šaldytų daržovių mišinio kepimui
Prieskonių, druskos pagal skonį
100 - 150gr. ryžių


Žuvies filė apibarstyti mėgstamais prieskoniais (aš naudojau universalų prieskonių mišinį "Princesė"). Apvirti ryžius apie 5 min. Į Kepimo indą sudėti menkės filė, ant jos suberti apvirtus ryžius, ant viršaus sudėti šaldytų daržovių mišinį (atšildyti nebūtina) ir dar apibarstyti prieskoniais. Viską apipilti grietinėlės ir vandens mišiniu, uždengti folga (arba dangčiu, jei kepat stikliniame inde) ir kepti apie 35 min. 190 laipsnių temperatūroje. Patiekalas buvo labai švelnaus skonio.

2010 m. gruodžio 5 d., sekmadienis

Kepti varškėčiai

400 gr. varškės
1,5 stiklinės miltų
1 kiaušinis
2 šaukštai cukraus
žiupsnelis druskos
aliejaus kepimui

 Varškę ištrinti su cukrumi ir kiaušiniu, suberti miltus, druską ir viską gerai išminkyti. Ant kočiojimo lentos gausiai paberti miltų, dėti gautą tešlą, ją taip pat gausiai pabarstyti miltais iškočioti apie 1 cm storio lakštą ir su stikline išspausti varškėtukus. Kepti ant vidutinio karštumo ugnies.

Ubagų pyragas

500 ml uogienės;
3 kiaušiniai;
1 stiklinė cukraus;
3 stiklinės miltų;
gvazdikėliai;
1 pakelis (11 gr.) kepimo miltelių.
 Uogienę išmaišyti su kepimo milteliai, cukrų išsukti su kiaušiniais. Į dubenį supilti uogienę, išplaktus kiaušinius ir miltus. Viską gerai išmaišyti. Sudėti ir išmaišyti maltus gvazdikėlius. Kepimo formą patepti aliejumi ir sukrėsti gautą masę. Kepti apie 45-50 min. 200 laipsnių karštumo orkaitėje. Kadangi pyragas labai storas išeina, aš patikrinu ar iškepes su medinių pagaliuku. Jei jis ištraukus iš pyrago sausas, vadinasi iškepė, jei aplimpa tešla- vadinasi dar ne laikas :)




Pyragas "Tinginys"



200 gr. margarino;
1 stiklinė cukraus;
500 gr. sausainių (gaidelis ir pan.);
3 šaukštai kakavos miltelių;
100 ml pieno.
 Puode ištirpinti margariną ir supilti pieną. Cukrų išmaišyti su kakava ir supilti į ištirpintą margariną. Pastoviai maišyti kol užvirs ir bus vientisą masė. Gautą masę vis pamaišant ant labai silpnos ugnies pavirinti nemažiau kaip 10 min. kol sutirštės. Sausainius sulaužyti, išvirusį šokoladą supilti ant sausainių, išmaišyti ir dėti į politileninį maišelį arba Tupervare formą. Gerai suspausti ir leisti sustingti.

2010 m. lapkričio 29 d., pirmadienis

Lazanija su varške ir špinatais

2 pakeliai 9% varškės;
250 gr. šaldytų špinatų;
10 lazanijos lakštų
1 kiaušinis
150 gr. fermentinio sūrio
Bešamelio padažas (50 gr. sviesto, 1 šaukštas miltų, 500 ml pieno, žiupsnelis druskos ir malto muskato);
Žiupsnelis druskos, džiovinto raudonėlio, baziliko, petražolių;
Atšildytus špinatus išmaišyti su varške, kiaušiniu ir išvardintais prieskoniais.
Pasigaminti Bešamelio padažą (Išlydyti sviestą į ji sudėti miltus, pakepinti maišant kol gausis vienalytė masė ir pastoviai maišant supilti pieną, pakaitinti kol padažas sutirštės (jie padažas per daug tirštas įpilkite papildomai vandens), suberti muskatą ir įdėti druskos pagal skonį).
  Skardos dugną ištepti aliejumi. Dėti sluoksnį lazanijos lakštų, ant jos užtepti bešamelio padažo, ant viršaus dėti sluoksnį varškės su špinatais, apibarstyti tarkuotu sūriu (nedaug). Ant viršaus vėl dėti lakštus. Taip sluoksniuoti iki pabaigos. Viršutinis sluoksnis turi būti lakštų. Jį aptepti likusiu bešamelio padažu ir apibarstyti tarkuotu sūriu (negailint). Kepti apie 40 min. 200-190 laipsnių temperatūroje.

2010 m. lapkričio 27 d., šeštadienis

Menkės kotletai

500 gr. menkės faršo;
100 gr riebaus kiaulienos faršo  (nebūtinai, bet skaniau);
2 šaukštai manų kruopų arba 4 šaukštai džiuvėsėlių;
1 svogūnas;
1 šaukštas sviesto;
1 kiaušinis;
1 arbatinis šaukštelis citrininių pipirų;
Juodųjų maltų pipirų ir druskos pagal skonį.



Menkės faršą sumaišyti su kiaulienos faršu, manų kruopomis ir svieste pakepintu smulkiai supjaustytu svogūnu. Sudėti prieskonius, kiaušinį ir viską labai gerai išminkyti. Formuoti kotletėlius, apvolioti miltuose arba džiuvėsėliuose  ir apkepti keptuvėje  įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių. Dėti į gilų indą ir patroškinti apie dešimt minučių baltame padaže ( 1 šaukštas miltų, 2 šaukštai grietinės, pusė stiklinės pieno ir stiklinė vandens, žiupsnelis druskos viską išmaišyti ir užpilti ant kotletų). Pateikti su bulvių koše arba virtais ryžiais.

Aštri troškinta vištiena su bulvėmis ir morkomis

2 vištienos ketvirčiai;
400 gr bulvių (6-8 bulvės);
2 didelės morkos;
1 svogūnas;
1 arb. šaukštelis saldžios raudonos paprikos miltelių;
Žiupsnelis čiobrelių, raudonėlio, kalendros,maltų čili pipirų, druskos;
2 skiltelės česnako.
Alyvuogių aliejaus kepimui (3-4 šaukštai)




Vištą supjaustyti mažais gabalėliais. Giliame inde įkaitinti aliejų, pakepinti česnaką, tada sudėti ir apkepti vištienos gabaliukus, kai vištiena šiek tiek apskrus  sudėti ir trumpai pakepinti riekutėmis supjaustytas morkas ir svogūnus, apibarstyti visais minėtais prieskoniais, viską išmaištyti ir sudėti stambiai pjaustytas bulves.  Viską užpilti puse litro vandens, dar kartą išmaišyti ir troškinti ant vidutinio stiprumo ugnies apie 20-25 min.

Burokėlių sriuba su pupelėmis ir džiovintais baravykais

100 gr. pupelių
4 bulvės
1 morka
1 svogūnas
1virtas  vidutinio dydžio burokėlis
1 valg. šaukštas sumaltų džiovintų baravykų
1 valg. šaukštas Adžikos3 lauro lapai, 3-4 kvepiantieji pipirai
druskos ir maltų pipirų pagal skonį.
aliejaus kepimui
2,5 l sultinio (vištienos, jautienos arba kiaulienos)


Pupeles užpilti vandeniu ir palaikyti bent valandą. Užkaisti sultinį, suberti pupeles ir virti ant lėtos ugnies apie 45 min., nugriebti susidariusias putas. Kai pupelės jau bus pakankamai minkštos sudėti kubeliais supjaustytas bulves, sutarkuotą morką, džiovintus grybus, lauro lapus ir pipirus.  Keptuvėje pakepinti smulkiai supjaustytą svogūną ir sutarkuotą burokėlį. Įdėti vieną šaukštą Adžikos (aš naudojo savo gamybos)  arba pomidorų padažo ir trumpai apkepti. Kai bulvės ir morkos bus išvirusios sudėti apkepintus burokėlius, įdėti druskos ir maltų pipirų pagal skonį. Jei turite galite įdėti petražolių lapelių.

2010 m. lapkričio 23 d., antradienis

Naminė duona



Duonos raugo 3 valgomi šaukštai
Ruginiai miltai ~500 gr;
Paprasti aukščiausios arba extra rūšies kvietiniai miltai ~500 gr;
Avižiniai dribsniai ~150 gr;
Saulėgražų branduoliai 100 gr;
Sezamo sėklos - 50 gr.
Kmynai ~3 arbat. šaukšt.;
Cukrus ~100 gr;
Druska ~2,5 arbat. šaukšt.;
Vanduo ~800 ml
Vandenyje išmaišyti 3 šaukštus raugo, sudėti cukrų, druską, nuplikytus kmynus, avižinius dribsnius. Viską gerai išmaišyti. Tada sudėti miltus ir vėl viską gerai išmaišyti. 

3 šaukštus raugo įdėti į indelį ir laikyti šaldytuve iki kito kepimo, pridengti, bet neuždaryti sandariai. 
Gautą duonos masę sudėti į kepimo formą išteptą aliejumi. Duona pakyla apie pusantro karto, todėl jei forma nedidelė, geriau tešlą dalinti į dvi dalis. Formą palikti orkaitėje per naktį (neperlaikyti per ilgai, nes gausis rūgšti duona, aš stengiuosi užmaišyti prieš pat eidama miegoti ir vos atsikėlusi jungiu kepti, tai gaunasi, kad duonelė kyla 9-10 val.). Ryte patikrinti ar pakilo, jei pakilo, kepti ~200 laipsnių orkaitėje įjungus programą viršutinis/apatinis kaitinimas ~1val.15min. priklausomai nuo kiekio. Aš kepu dvejose formose lygiai valandą .Jei kartais nepakiltų, tuomet įjungti orkaitę 40 laipsnių ir laikyti valandėlę, kol pakyla, tik tuomet padidinti temperatūrą iki 200.





Raugą jei neturite, galite pasigaminti pačios (į dubenėlį ar stiklainiuką įberti  3 šaukštus ruginių miltų, įpilti stiklinę šalto vandens ir sumaišyti košelę. Tą košelę palaikyti šiltai kambario temperatūroje apie 3 dienas).

Galite pusę duonos daryti su priedais – džiovintais vaisiais, riešutais. Juos gerai nuplauti vandeniu su soda, riešutus palaikyti keliolika minučių karštame vandenyje, kad būtų minkštesni, viską prieš dedant į tešlą nudžiovinti.

2010 m. lapkričio 22 d., pirmadienis

Kepsnys "Eglutė" /Sausage-meat roast "Christmas tree" - Skaniausių šeimos kepinių knyga


grounded meat (pork) 1 kg
puff-pastry -250 gr.
carrot 1
Eggs 2
bread crumbs - 4 spoons
spice Mincemeat 25 gr.
garlics- 2 clove
marinated champignons- 200 gr


Add finely grated carrot, bread crumbs, garlic, egg, spices and salt to the grounded meat. Mix well, add marinated champignons (200 gr). Mix meat very well. Form into fir-tree shape (christmas tree shape) and move the formed roast into the baking tray lined with baking paper. Roll the puff pastry and cut into 5 cm strips. Wrap the “fir tree” with puff pastry strips. Start from bottom to top and put one strip on another. Fix pastry with pins in a couple of places in order not to slide. Brush the top with an egg shake. Bake at 180° C for about 50 minutes. Decorate the roast. It is delicous to eat warm and cold.

2010 m. lapkričio 21 d., sekmadienis

Kepta žąsis įdaryta makaronais

Žąsis. Kuo šie paukščiai riebesni, tuo laikomi geresniais. Valgymui tinkamiausia yra jaunų  6—12 mėn.— žąsų mėsa.  Žąsys įdaromos troškintais baltagūžiais ar raudongūžiais kopūstais, antaniniais obuoliais, džiovintomis slyvomis ar makaronais, ryžiais. Jei žąsis liesa, kepant pridedama sviesto, o jei riebi  — riebalų visai nereikia. Į keptuvą, kuriame kepa žąsis, karšto vandens iš pradžių pilama mažai, papildoma vėliau, paukščiui gražiai pageltus (apkepus). Paukščiui apkepus, jei riebalų daug, dalis jų nupilama, paliekama tik tiek, kiek reikia kepti.
Su žąsiena daugiausia vartojama šių prieskoninių daržovių: morkų, salierų, porų, petražolių, svogūnų, iš prieskonių dedama pipirų, lauro lapelių, kardamonų, kalendrų, kmynų, mairūno, kadagio uogų. Žinoma, kiekviena šeimininkė gali vartoti ir įvairesnių prieskonių ar prieskoninių daržovių (gelsvių, krapų, jonažolių, juozažolių ir kt.). 
          Žąsį iškepti labai paprasta.  Žąsis — gana riebus paukštis, todėl ji ruošiama ilgiau nei kita paukštiena (išskyrus kalakutą) ir aukštesnėje temperatūroje (apie 190°C). Kepant reikės nuolat laistyti. Tam rekomenduojamas raudonojo vyno, apelsinų sulčių ir džiovintų slyvų nuoviro mišinys. Žąsis bus iškepusi, kai pradūrus pačią storiausią vietą, iš ten ištekės skaidrios sultys.

Mano receptas- apie 3 kg   žąsį  ištrinti druska, pipirais, česnaku ir garstyčiomis, palaikyti per naktį. Išvirti apie 200 gr. makaronų (geros kokybės, su kiaušiniu, vidutinio stambumo), juos sumaišyti su 100 gr. nuplautų džiovintų slyvų, (arba abrikosų) jei žąsis liesa įdėti 50 gr. sviesto arba 2-3 šaukštus geros kokybės alyvuogių aliejaus. Jei mėgstate pridėkite prieskoninių žolelių. Makaronų įdarą dėti į žąsį ir užsiūti. Jei tilps žąsis dėti ją į kepimo rankovę ir kepti 1,5 val. 40 min. kepti 200 laipsnių temperatūroje, vėliau perkirpti rankovę, kad apskrustų odelė ir  likusį laiką kepti  170 laipsnių temperatūroje. Jei kepsite neįdėję į kepimo rankovę, įpilkite į skardą stiklinę vandens ir kepkite 30 min.  200 laipsnių temperatūroje ir likusią valandą 170. Nepamirškite šlakstyti.

Cukinijų blynai


























500 gr. cukinijos
1 stiklinė miltų
1 kiaušinis
1 valgomas šaukštas majonezo
Druskos pagal skonį
Aliejaus kepimui

Cukiniją nulupti ir sutarkuoti su burokine tarka. Įmušti kiaušinį, sudėti majonezą, miltus, žiupsnelį druskos ir viską gerai išmaišyti. Jei tešlą atrodo per tiršta, įpilti šiek tiek vandens. Įkaitinti aliejų ir kepti blynus.

Grybų sriuba



























300 gr. grybų (miško arba pievagrybių)
4 bulvės
2 morkos
1 svogunas
1 kubelis sultinio
100 ml grietineles
3 lauro lapai
3 valgomi šaukštai alyvuogių aliejaus
1 valgomas šaukštas miltų
4-5 kvapnieji pipirai
žiupsnelis raudonėlio
žiupsnelis čiobrelių
žiupsnelis krapų
druskos ir maltų pipirų pagal skonį
 Užvirinti 2 litrus vandens, į verdantį vandenį sudėti sultinio kubelį ir kvadratėliais supjaustytas bulves, lauro lapus ir pipirus. Kol bulvės verdą, apkepinti alyvuogių aliejuje smulkiai supjaustytą svogūną, sutarkuotą morką. Kai morkos gražiai apkeps sudėti nuvalytus, supjaustytus ir nuplautus grybus, įberti žiupsnelį druskos,  raudonėlį ir čiobrelius ir vis pamaišant kepti apie 5-7 min. pabaigoje įdėti šaukštą miltų, supilti grietinėlę ir dar kelias minutes patroškinti. Supilti patroškintus grybus į puodą ir virti apie 5 min. Pagardinti grietine ir krapais.

Bulviniai vėdarai/ chitterlings to fill with potatos



3 kg bulvių
1 stiklinė pieno
200 gr rūkytų lašinukų arba šoninės
2  svogūnai
1 valg. šaukštas druskos
Žiupsnelis džiovintų  mėtų ir čiobrelio
1 ( 5 m) pakelis plonųjų kiaulių žarnų.
Indelis grietinės
1 valg. šaukštas džiovintų baravykų
aliejaus skardai patepti
Bulves nuskusti ir sutarkuoti. Smulkiai supjaustyti lašinukus ir svogūną, pakepinti ir užpilti ant bulvių tarkių. Užvirinti pieną ir taip pat supilti ant bulvių tarkių. Sudėti druską, sutrupinti tarp pirštų mėtas ir čiobrelius ir viską gerai išmaišyti. Kiaulių žarnas nuplauti ir prikimšti paruoštų bulvių tarkių. Bulvių tarkių prikimšti tik apie 3/4 žarnos, nes kitaip kepant sutrūkinės. Kepti 200 laipsnių temperatūroje apie 50 min.  Po 15-20 min. kai vėdarai išsipūs, subadykite juos medinių smeigtuku.
Padažui supjaustyti likusius lašinkukus , kai jie apkeps sudėti smulkiai supjaustytus svogūnus, įberti maltus džiovintus grybus ir kepti 5 min. tada sudėti grietinę ir dar trumpai viską patroškinti.







Jei neturite specialaus vamzdelio dešroms kimšti, galite pasigaminti iš plastikinio buteliuko mineraliniam vandeniui, perpjovę jį pusiau.